reklam
reklam

EMİNE ERDOĞAN; İSRAFA KARŞI ÖNLEM ”GIDANI KORU SOFRANA SAHİP ÇIK”

Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Küresel bir seferberlikle ferdî davranışlarımızı değiştirerek insanlığı içine düştüğü bu …

03 Temmuz 2021 132 views 0

Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Küresel bir seferberlikle ferdî davranışlarımızı değiştirerek insanlığı içine düştüğü bu utançtan kurtarabiliriz. Gelin daima birlikte kolay tedbirler alalım. Alışverişe çıkmadan evvel alınacaklar listesi hazırlayalım. Porsiyonlarımızı küçültelim. Yalnızca gereksinimimiz kadarını alıp bozulacağını bildiğimiz yiyecekleri istiflemekten vazgeçelim” dedi.

“Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” kampanyasının birinci yılı kapsamında düzenlenen aktifliğe Emine Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Viorel Gutu ve kampanya paydaşları ile kamu ve özel bölümden çok sayıda temsilci katıldı.

Emine Erdoğan, Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanyası’na ait düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, şu tabirleri kullandı:

“Bir yandan iklim değişikliği ile gayret ediyoruz. Bir yandan iklim değişikliğinde büyük hissesi olan besin israfına tüm dünya olarak devam ediyoruz. Yemek bölümünün büyük bir sanayi olması insanları büyük bir pazarın maksadı haline getirdi. Yeme-içme adabı maalesef yok oldu. Yemek yeme hazcılık özdeş hale geldi. Ruhunu doyuramayan insanın midesi onun fıtratını da yok eden bir kara delik oldu. Televizyon reklamlarında eline yüzüne çikolata bulaşmış insanların halleri bir memnunluk anı olarak lanse ediliyor. Sinemalarda, dizilerde birbirlerine yiyecek fırlatarak eğlenen insanların manzaraları vicdanlara dokunuyor. Yalnızca ülkemizde değil tüm toplumlarda yemek kültürün en önde gelen ögelerinden biridir”

“Hep birlikte kolay tedbirler alalım”

Yurtdışı temasları sırasında Afrika ülkelerinin birçoklarını ziyaret ettiğini bildiren Emine Erdoğan şunları kaydetti:

“Orada görüp şahit olduğumuz hüzünlü insan görünümleri bir ömür benimle birlikte yaşayacak. Dünyanın bir tarafında çocuklar bir lokma ekmeğe bir bardak pak suya muhtaçlar. Dünyanın bir öteki yanında insanların bir ısırık alıp bıraktığı tonlarca yemek çöpe gidiyor. Global bir seferberlikle ferdi davranışlarımızı değiştirerek insanlığı içine düştüğü bu utançtan kurtarabiliriz. Gelin daima birlikte kolay tedbirler alalım. Alışverişe çıkmadan evvel alınacaklar listesi hazırlayalım. Porsiyonlarımızı küçültelim. Yalnızca gereksinimimiz kadarını alıp bozulacağını bildiğimiz yiyecekleri istiflemekten vazgeçelim. Klasik mutfak kültürümüzü artırarak atıksız mutfağın püf noktalarını hayatımızda uygulayalım. Meyve ve zerzevatları kesinlikle mevsiminde tüketelim. En kıymetlisi beşere yakışır halde yiyip içmenin kurallarını çocuklarımıza da öğretelim.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam
reklam