reklam
reklam

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan 150 eserin yer aldığı

12 Haziran 2021 119 views 0

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Kur’an-ı Kerim, Peygamber Efendimiz, İbadet, Dua ve Medeniyet ve Şam Evrakı alt başlığında düzenlenen sergi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin sergi salonunda ziyaretçileriyle buluşuyor.

30 Temmuz’a kadar ücretsiz gezilebilecek

30 Temmuz’a kadar ücretsiz gezilebilecek sergideki 73 eser ilk defa sergileniyor, diğer eserler ise daha önce kısa süreli sergiye sunulmuş eserlerden oluşuyor. Sergide, 1294 yılına tarihlenen hat sanatının en büyük ustalarından Yakut el- Musta’sımi’ye ait Kur’an-ı Kerimler ile Seyyid Mahmud Hayrani’nin oğlu Seyyid Ali’nin 13. yüzyıl Selçuklu ağaç işçiliğinin güzel örneklerinden olan, 1907’de çalınan ve halen Danimarka Kopenhag’daki Davids Samling Müzesi’nde sergilenen tabutun sanduka kısmı yer alıyor.

Birbirinden değerli eserler bu sergide

Çin kağıdı üzerine kurşunlu mürekkeple yazılan ve 1440’a tarihlenen Timurlu dönemi Kur’an-ı Kerim, Osmanlı hat sanatının en güçlü sanatçılarından Şeyh Hamdullah’a ait Kur’an-ı Kerim, Sultan Abdülmecid Efendi’ye ait hat levha, Kazasker Mustafa İzzet Efendi’ye ait Hilye-i Saadet ziyaretçilerle buluşuyor. 15. yüzyıla tarihlenen ve yeni mülklerin ilave edilmesiyle 9 farklı nüshadan oluşan Ayasofya Vakfiyesi’nin bir nüshası, İbnü’l-Arabi’nin Fütuḥatü’l-Mekkiyye olarak anılan ve Konya nüshası olarak da bilinen 1238’de tamamlanmış 37 ciltten meydana gelen mağrip neshiyle özenle yazılmış orijinal nüshası ve birbirinden değerli diğer eserler sergide teşhire sunuluyor.

 

İlk defa sergilenecek eserler var

İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz: “Türk İslam Eserleri Müzesi binanın kendisi bir müze yapı özelliği taşıyor. Pargalı İbrahim Paşa’nın konağı. Müze dünyada İslam tarihinin hem tarihi derinliğini hem coğrafi genişliğini en zengin şekilde ortaya koyan bir müze. Serginin büyük çoğunluğu daha önce sergilenmeyen, depoda bulunan ve ilk defa gün yüzüne çıkan eserlerden oluşuyor. Kuran-ı Kerimler, seccadeler, taş eserler, halılar, kilimler, yazı kutuları, nadide yazma eserler gibi pek çok özgün eser var.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ
reklam
reklam